Geomatyka w DGLP Geomatyka w DGLP

  Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych zleciła w 1994 r. do Instytutu Geodezji i Kartografii wykonanie mapy numerycznej nadleśnictw Polski. 

    Zdigitalizowane zostały zasięgi terytorialne nadleśnictw z map w odwzorowaniu "Pułkowo 1942" w skali 1 : 50 000. Utworzono także warstwy parków narodowych,  podziału administracyjnego kraju, rejonizacji przyrodniczo-leśnej, zasięgów głównych gatunków drzew oraz na bazie zdjęć satelitarnych - kompleksów leśnych. W ciągu kilku następnych lat mapę uzupełniono o dodatkowe warstwy informacyjne, m.in.: Leśnych Kompleksów Promocyjnych, drogi, koleje, wody, miejscowości, siedziby nadleśnictw, hipsometrię, nowe województwa, powiaty. Ciągle jest uzupełniana o nowe warstwy i systematycznie aktualizowana.

    Mapa ta wykorzystywana jest - do prezentacji różnego rodzaju danych pochodzących ze sprawozdawczości leśnej, do przeprowadzania związanych z tymi danymi analiz przestrzennych, do zarządzania i marketingu, w ochronie lasu i ochronie przyrody, a także do celów: publikacyjnych, reprezentacyjnych i reklamowych oraz do strategicznego planowania polityki leśnej Państwa. 

    W połowie 2001 r., w Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, ukończone zostały prace nad zbudowaniem dokładnej warstwy kompleksów leśnych zwektoryzowanych z zobrazowań satelity SPOT z rozdzielczością 20 m (dokładność do 4 arów), wykonanych w latach 1995 - 1998. Na zakupionych warstwach znajdowały się jednak nieścisłości związane z nie zawsze prawidłową interpretacją zdjęć. Często mylone były uprawy leśne z uprawami rolnymi (najczęściej z kukurydzą lub burakiem), zdjęcia nie rozróżniały lasu od zadrzewień, sadów, parków i cmentarzy, nie było możliwe uwzględnienie nowych zalesień. W związku z tym nastąpiła konieczność weryfikacji posiadanego materiału. Dyrektor Generalny Lasów Państwowych podjął decyzję o wykonaniu weryfikacji warstwy kompleksów, polegającej na ustaleniu, które kompleksy są lasem i na uzupełnieniu mapy o (niewidoczne z satelity) granice rodzajów własności lasów i zadrzewień. Weryfikacja przeprowadzona została w nadleśnictwach w okresie sierpień 1999 - maj 2001. Tak długi okres był niezbędny do przygotowania i wydrukowania w DGLP map dla całego kraju w skali 1:25000. W nadleśnictwach wprowadzone zostały też dodatkowe informacje: skorygowane granice zasięgu terytorialnego nadleśnictw i obrębów leśnych, dokładna lokalizacja siedzib nadleśnictw i RDLP, szczegółowe usytuowanie niektórych obiektów genetyki leśnej (drzewostany nasienne wyłączone, drzewa doborowe, plantacje nasienne).  

    Powstała mapa była wówczas najdokładniejszą w Polsce mapą leśną o zasięgu krajowym. Niedługo zastąpi ją mapa wygenerowana z Centralnej Bazy Geometrycznej Lasów Państwowych.

Krzysztof Okła